1. KLOKOČ
Hoci Klokoč patrí v oblasti Malých Karpát k menej turisticky frekventovaným lokalitám, určite si zaslúži vašu pozornosť. Toto meno označuje tak prírodnú rezerváciu s 5. stupňom ochrany, ako aj vrch v nadmorskej výške 661 m n. m. Vybrať sa sem možno z Plaveckého Podhradia, Lošonca alebo Dolných a Horných Orešanov. Na vrchole Klokoča s trávnatým hrebeňom a divozelom nájdete drevený kríž aj vrcholovú knihu a ponúka sa z neho zaujímavý pohľad hlavne na juhovýchodnú časť pohoria.
Chcem navštíviť Klokoč
Čierna skala je prírodná rezervácia v Malých Karpatoch, ktorej dominuje rovnomenný vrch s nadmorskou výškou 662 metrov n. m vynikajúci impozantnými skalnými bralami a vysokánskymi kamennými stenami. Túra k Čiernej skale je vynikajúcim turisitickým zážitkom, ktorý sa vám za výstup odmení nádhernou panorámou malokarpatskej prírody aj vzdialenejšej Podunajskej nížiny. Turisti sem smerujú predovšetkým z obcí Lošonec a Smolenice, pričom v prípade záujmu sa oplatí vydať aj na blízky a nemenej zaujímavý vrch Kršlenica.
Chcem navštíviť Čiernu skalu
Hlbočianska dolina nazývaná tiež dolina Hlboče alebo len Hlboča je považovaná za jednu z najkrajších častí Smolenického krasu a má štatút národnej prírodnej rezervácie. Z obce Smolenice vás k nej privedie modrá turistická značka a v doline sa vyskytujú tak kuriózne skalné útvary, ako aj rozličné teplomilné a suchomilné rastliny a živočíchy. Dominantou doliny je na jej konci Hlbočiansky vodopád napájaný vodami Hlbočianskeho prameňa. Najvýdatnejší je po období dažďov a v jarných mesiacoch, kedy dosahuje dĺžku 9 metrov a predstavuje jediný vodopád Malých Karpát.
Chcem navštíviť Hlbočiansku dolinu
Pomenovanie jaskyňa Deravá skala náleží prírodnej pamiatke v Mokrej doline v Malých Karpatoch. Voľne prístupná jaskyňa leží v nadmorskej výške 460 metrov, kde dosahuje maximálnu výšku 15 m a je dlhá 26 metrov. V období praveku bola osídlená, vďaka čomu v nej boli objavené významné nálezy z obdobia paleolitu a neolitu, ako napríklad hrot z mamutieho kla, kamenné sekery alebo pozostatky keramiky. Jaskyňa je dostupná v rámci náučného chodníka Plavecký kras vedúceho z Plaveckého Mikuláša a v jej blízkosti leží tiež neprístupná jaskyňa Tmavá skala.
Chcem navštíviť jaskyňu Deravá skala
Pod názvom Sandberg si možno predstaviť nevšedný pieskový vrch, ktorý je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Vyniká svojou geologickou štruktúrou, teplomilnou flórou a faunou, hniezdami vtáčika včelárika zlatého a významnými archeologickými objavmi spred miliónov rokov. Z čias praveku sa v Sandbergu zachovali napríklad žraločie zuby, rôzne lastúrniky, ulitníky alebo časť veľrybých kostí. Do lokality sa možno dostať z mestskej časti Bratislavy Devínska Nová Ves po náučnom chodníku s piatimi informačnými tabuľami.
Chcem navštíviť Sandberg
Napriek strašidelnému názvu sa v Čertovom žľabe nemusíte obávať žiadnych nadprirodzených výjavov. Ide o prírodnú pamiatku v Malých Karpatoch s 5. stupňom ochrany, ktorá má charakter strmej kaňonovitej rokliny bohatej na výskyt puklinových škrapov krasového pôvodu. Dostanete sa sem z obce Smolenice po zelenej trase, ktorá po prechode cez Čertov žľab pokračuje až na vrch Záruby, ktorý je s výškou 768 metrov n. m. najvyšším vrchom Malých Karpát.
Chcem navštíviť Čertov žľab
Obce Rohožník a Sološnica v okrese Malacky sú najčastejšími východiskovými bodmi pre príjemný výlet k Taricovým skalám. Prírodná kuriozita sa nachádza v krásnom prostredí Malých Karpát, kde je učupená na pomedzí vrchu Vysoká a sedla Skalka. Predstavuje čiastočne sutinové skalisko, na ktorých rastie trvalka tarica skalná, podľa ktorej nesú Taricové skaly svoje meno. Z ich vrchola sa môžete kochať krásnymi pohľadmi na okolie a v zimnej sezóne oblasť obľubujú aj priaznivci bežeckého lyžovania.
Chcem navštíviť Taricové skaly
Pri obci Svätý Jur sa na ploche 655 hektárov rozkladá národná prírodná rezervácia Šúr, pre ktorú sú charakteristické mokrade, pozostatky jelšových lesov a rašeliniská. Do jej teritória spadá tiež dubovobrestový les Panónsky háj a v rezervácii pôsobí Biologická stanica Šúr ako vysunuté pracovisko Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Pre návštevníkov je obzvlášť atraktívny náučný chodník Prírodné klenoty Šúru v dĺžke 4, 1 km smerujúci od Fanglovského potoku do Čiernej Vody, miestnej časti susednej obce Chorvátsky Grob.
Chcem navštíviť prírodnú rezerváciu Šúr
Jediná verejnosti prístupná jaskyňa na území západného Slovenska vás zaujme svojou bohatou kvapľovou výzdobou, puklinovými chodbami a sieňami. Cez jaskyňu vedie prehliadkový okruh v dĺžke 450 metrov, ktorý možno zdolať približne za polhodinu. Najjednoduchší prístup k jaskyni ponúka žltá trasa vedúca z rekreačnej oblasti Jahodník pri obci Smolenice, v prípade záujmu si však môžete dopriať aj dlhšiu prechádzku od rozprávkovo pôsobiaceho Smolenického zámku a priľahlého parku.
Chcem navštíviť jaskyňu Driny
V neposlednom rade sa v Malých Karpatoch oplatí zamieriť na tretí najvyšší vrch pohoria nazývaný buď Vápenná alebo Roštún. Je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie s 5. stupňom ochrany a jeho vrchol pokrývajú nevšedné skalné veže a bralá. Na vrch s výškou 752 m n. m. sa možno vybrať po zelenej trase zo Sološnice alebo po žltej z Plaveckého Podhradia. Od roku 2003 zdobí vrch Vápennej respektíve Roštúna železobetónová rozhľadňa vysoká 5 metrov, odkiaľ máte ako na dlani Pezinské Karpaty, Podunajskú pahorkatinu či Borskú nížinu.
Chcem navštíviť Vápennú / Roštún