10 najžiadanejších turistických regiónov na Slovensku v roku 2014
Slovenská krajina má množstvo krás, ktoré lákajú stále viac návštevníkov, niektoré slovenské regióny však svojimi atraktívami ako aj kvalitou svojich služieb priťahujú turistov predsa len o niečo viac než iné. Prečítajte si náš zoznam desiatich turisticky najžiadanejších regiónov za minulý rok a zistíte, ktoré regióny zaujali v roku 2014 najviac a dozviete sa aj pár tipov miest, ktoré pri Vašej návšteve niektorého z týchto regiónov určite nemôžete vynechať.
1. Nízke Tatry (12 547 pobytov)
Prostredie pohoria a národného parku Nízkych Tatier má množstvo rôznorodých atraktív. Turistiky chtiví návštevníci si napríklad môžu vychutnať výstupy na vrchy Ďumbier (2043 m n. m.), Chopok (2024 m n. m.) či Kráľova hoľa (1948 m n. m.). V dolinách Nízkych Tatier sa zase nachádzajú mnohé lyžiarske strediská, predovšetkým medzinárodne známa Jasná v Demänovskej Doline, ale aj Tále v Bystrianskej doline či lyžiarske strediská v centre sedla Čertovica. Na území Nízkych Tatier ležia aj viaceré jaskyne (Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Bystrianska jaskyňa, Jaskyňa mŕtvych netopierov) ako aj kúpaliská a vodné atrakcie (Bešeňová, Krpáčovo, Aquapark Tatralandia). Nízke Tatry sú navyše skvelým východiskom aj pre návštevu ďalších blízkych podregiónov. Napríklad na Liptove môžete spoznávať jeho jedinečné tradície a syry, architektonicky unikátnu obec Vlkolínec zapísanú aj v zozname UNESCO, rozsiahlu vodnú nádrž Liptovská Mara či mestá Liptovský Mikuláš a Ružomberok, pôsobiská mnohých významných slovenských dejateľov. A k neposledným lákadlám regiónu patrí pohorie Chočské vrchy, známe svojou asymetrickou stavbou, skalným reliéfom Kvačianskej doliny, krasovým výzorom Prosieckej doliny či pôsobivým výhľadom z vrcholu Veľkého Choča (1611 m n. m.).
2. Západné Tatry (9 187 pobytov)
Druhým turisticky najžiadanejším slovenským región boli Západné Tatry a to pre svoju širokú ponuku vysokohorských túr, počas ktorých je možné podniknúť zdatné hrebeňové túry, ale aj menej náročné prechádzky v prostredí rozsiahlych dolín a hlbokých lesov. Pohorie nachádzajúce sa na západ od Vysokých Tatier, pri hranici s Poľskom tvorí šesť geomorfologických celkov, z ktorých sú obľúbené predovšetkým Roháče, často považované za najkrajšiu časť celých Tatier. Mohutné rozorvané vrcholy Ostrého Roháča (2084 m n. m.) a Plačlivého (2126 m n. m.) na Vás nepochybne zapôsobia, rovnako ako plesá a vodopády, nachádzajúce sa popri náučnom chodníku Roháčske plesá. Za najvhodnejšie miesto na začiatok túry v Roháčoch sa považuje Zverovka.
3. Orava (6 305 pobytov)
Oravský región už dávno priťahuje návštevníkov svojou originalitou, svojráznosťou a folklórom, preto nie je prekvapením, že ho nájdeme na tretej priečke nášho rebríčka. Typické ľudové drevenice patria k prvoradým ukážkam oravskej architektúry, nájdeme ich napríklad v Zuberci, Podbieli, Zázrivej či Oravskej Lesnej. Keď už budete v Zuberci, určite zaskočte aj na návštevu Múzea oravskej dediny v blízkej Brestovej. A Vaša návšteva Oravy nemôže byť kompletná bez výstupu na majestátny Oravský hrad nachádzajúci sa nad obcou Oravský Podzámok, ktorý Vám vyrazí dych. Plus okrem bežnej návštevy si na hrade môžete vychutnať aj nočné prehliadky, šermiarske vystúpenia počas Dňa múzeí či Festival ochotníckych divadelných súborov. Okrem historickej stránky Oravy možno obdivovať aj jej prírodné krásy, predovšetkým odporúčame niektorú z túr v Oravských Beskydách, napríklad výstup na Babiu Horu či prechádzku okolo Oravskej priehrady.
4. Južné Slovensko (6 040 pobytov)
Ďalším populárnym regiónom minulého roka bolo Južné Slovensko, respektíve hlavne jeho západná časť nachádzajúca sa pri hraniciach s Maďarskom. Tieto oblasti sa môžu pochváliť tým, že cez ich územie preteká európska veľrieka Dunaj vytvárajúca špecifickú faunu lužných lesov a prinášajúca úrodnosť a vlahu do okolia. V povodí Dunaja sa nachádza aj Žitný ostrov, považovaný za najväčší európsky riečny ostrov ako aj najväčšiu zásobáreň pitnej vody v Strednej Európe. V tomto regióne by ste určite mali navštíviť niektoré z jeho mnohých termálnych kúpalísk a wellness hotelov, známych svojou širokou ponukou kvalitných služieb a atrakcií. Turisticky najžiadanejšie z nich sa nachádzajú sa Štúrove, Veľkom Mederi, Podhájskej, Dunajskej Strede a Komárne. Neposlednou s vodou spojenou zaujímavosťou oblasti je vodné dielo Gabčíkovo s elektrárňou, ktoré možno bližšie spoznať v rámci vyhliadkovej plavby. V blízkosti sa nachádza aj ďalší rozsiahly región populárny medzi turistami, Ponitrie, spojený s významnými počiatkami slovenských dejín, ale aj neskoršej banskej histórie krajiny. Lákadiel je v Ponitrí mnoho, Vašej pozornosti by však v prvom rade nemal uniknúť Bojnický zámok spojený so zoologickou záhradou, kaštieľ a blízka zubria zvernica v Topoľčiankach a arborétum v Tesárskych Mlyňanoch.
5. Veľká Fatra (4 350 pobytov)
K turisticky žiadaným regiónom roku 2014 patril aj Národný park Veľká Fatra, charakteristický svojim členitým povrchom, množstvom krasových javov, hôľ a dolín a najväčším náleziskom pôvodného výskytu tisa obyčajného v Európe. V rámci Veľkej Fatry je možné absolvovať viaceré pešie túry, k populárnym cieľom výstupu patria napríklad kopce Lysec (1381 m n. m.), Borišov (1510 m n. m.) a Ostrá (1247 m n. m.), ale aj Gaderská a Blatnická dolina. Pri vyústení poslednej menovanej doliny leží aj obec Blatnica, v nej si môžete pozrieť jej neskorobarokový kaštieľ a blízke zrúcaniny Blatnického hradu. Oddýchnuť si neskôr môžete v Turčianskych Tepliciach, v tunajších kúpeľoch, aquaparku a termálnom kúpalisku alebo sa vydať po stopách národného a kultúrneho života na Slovensku v Martine. Veľká Fatra je aj regiónom jaskýň, avšak verejnosti je prístupná zatiaľ len jediná a nich a to Harmanecká jaskyňa.
6. Malá Fatra (3 939 pobytov)
V blízkosti Veľkej Fatry sa nachádza aj jej menší brat, národný park a súčasne šiesty najžiadanejší slovenský región minulého roka, Malá Fatra. Tento región je skutočne unikátny vďaka svojim hlbokým tiesňavám a roklinám, strmým horským štítom a dunivým vodopádom, skrátka ideálne miesto pre priaznivcov poriadneho dobrodružstva. V Malej Fatre sa nachádzajú mnohé vrcholce zaslužujúce si Vašu pozornosť, my Vám však odporúčame predovšetkým výstup na Veľký alebo Malý Rozsutec (1610 a 1344 m n. m.), v ich prostredí sa nachádza aj sústava tiesňav plná rozmanitých skalných útvarov, Diery. V blízkej Vrátnej doline sa zase môžete vybrať na Chleb, dostupný aj sedačkovou lanovkou. Žiadaným cieľom výletov je v Malej Fatre aj 38 metrov dlhý Šútovský vodopád a rázovitá obec Terchová, rodisko najslávnejšieho slovenského hrdinu, Juraja Jánošíka. Ten obec stráži aj dnes prostredníctvom svojej monumentálnej sochy autora Jána Kulicha a na jeho počesť sa v Techovej každoročne v júli koná medzinárodný folklórny festival, Jánošíkove dni, na tých nemožno chýbať.
7. Vysoké Tatry (2 803 pobytov)
Tento rebríček by nemohol byť v žiadnom prípade úplný, ak by nezahŕňal najväčšie slovenské pohorie a zároveň najväčšiu časť najstaršieho národného parku Slovenska, TANAP. Nie je ľahké vyzdvihnúť to najlepšie čo Tatry ponúkajú, pretože lákavých miest je na ich teritóriu množstvo, pričom väčšina z nich je najlepšie dostupná z Tatranskej Lomnice a zo Štrbského plesa. K najcharakteristickejším vrchom môžeme bezpochyby zaradiť najvyšší slovenský končiar Gerlachovský štít (2655 m n. m.), prístupný ale len v doprovode horského vodcu; druhý najvyšší Lomnický štít (2634 m n. m.) dostupný pre turistov aj lanovkou či za najkrajší slovenský vrchol považovaný Kriváň (2494 m n. m.). Tatry oplývajú aj množstvom plies, z ktorých je potrebné vyzdvihnúť Štrbské pleso, Skalnaté pleso, Popradské pleso a Veľké Hincovo pleso. Medzi návštevníkmi sú obľúbené aj výlety k Studenovodským vodopádom, vodopádu Skok či pozemnou lanovkou na Hrebienok. Športoví nadšenci určite nepohrdnú dobrou lyžovačkou v niektorom z mnohých lyžiarskych stredísk a milovníci prírody môžu v Tatrách obdivovať aj ich unikátnu faunu a flóru, plus ak budú mať šťastie, možno uvidia aj pár kamzíkov.
8. Veporské vrchy (2 796 pobytov)
Posledným regiónom v našej top desiatke najžiadanejších v roku 2014 je pohorie Veporské vrchy, nachádzajúce sa na Strednom Slovensku. A hoci je o niečo menej známe v porovnaní so svojimi kolegami, predsa len má toho dosť čo ponúknuť. Turistov priťahujú predovšetkým vrchy Fabova hoľa (1438 m n. m.) a Klenovský Vepor (1338 m n. m.), pričom dobrým štartovným bodom je napríklad sedlo Zbojská. Na Zbojskej nájdeme aj jedinečný ľudový salaš Zbojnícky dvor, v ktorom môžeme bližšie spoznať tajomstvá tradičných slovenských syrových dobrôt a vybrať sa z nej po náučnom chodníku zbojníka Jakuba Surovca, ktorý pripomína bohatú zbojnícku históriu tohto regiónu. V blízkosti regiónu Veporských vrchov nájdeme aj unikátnu Čiernohronskú železnicu v Čiernom Balogu, Dobročský prales, náučný lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline a vstupnú bránu do Horehronia, mesto Brezno.
9. Slovenský raj (1 836 pobytov)
Jeden z najkrajších slovenských regiónov a národných parkov, sa volá rajom oprávnene, ponúka totiž množstvo krásnych a turisticky dobre dostupných zákutí, kaňonov a tiesňav, ktoré Vám doprajú ideálny adrenalínový zážitok a očaria krásnymi vodopádmi ako Misový alebo Veľký vodopád. Váš výlet v Slovenskom raji odporúčame začať v obci Podlesok pri Hrabušiciach, práve z nej sú najľahšie dostupné viaceré trasy, či už sa vydáte najdlhšou dolinou raja cez Prielom Hornádu alebo najnavštevovanejšou Suchou Belou. Slovenský raj je však dostupný aj z obce Píla, napríklad trasa cez Piesky alebo sa do jeho útrob môžete vydať z južnej strany, z Dediniek cez Zejmarskú roklinu. V Slovenskom raji si môžete vychutnať aj pôsobivú vyhliadku na okolie zo skalného výbežka Tomášovský výhľad, ruiny kartuziánskeho kláštora v Kláštorisku, jednu z najväčších ľadových jaskýň sveta, Dobšinskú ľadovú jaskyňu, začlnkovať si na vodnej nádrži Palcmanská Maša alebo sa náučným chodníkom vybrať po Stratenskom kaňone.
10. Belianske Tatry (1 695 pobytov)
Predposledným najžiadanejším regiónom minulého roka boli Belianske Tatry, nachádzajúce sa na severozápade východného Slovenska. Keďže disponujú vzácnymi druhmi flóry a fauny (napríklad Plesnivec alpínsky), kvôli ich ochrane je turisticky prístupná len časť tohto regiónu, avšak aj v nej je možné oceniť jeho čaro v plnej kráse. Za návštevu stojí predovšetkým Dolina Siedmich prameňov, ale aj doliny Zadné a Predné Meďodoly. V Belianskych Tatrách nájdeme aj mnohé rázovité obce, liečebnými objektmi známu Tatranskú Kotlinu, lyžiarskymi terénmi preslávený Ždiar, či obec Tatranskú Javorinu. V tomto regióne sa nachádza aj jediná jaskyňa prístupná verejnosti v celých Tatrách a to Belianska jaskyňa, využívaná aj na klimatoterapiu a každoročné augustové koncerty reprodukovanej hudby.