1. ORAVSKÝ HRAD
Majestátny hrad vypínajúci sa do výšky nad Oravským Podzámkom a riekou Orava vždy priťahoval tak turistov, ako aj filmárov početných snímok. Prvé zmienky o ňom sú datované do 13. storočia a život hradu bol spojený s mnohými významnými osobnosťami slovenských dejín. Oravský hrad sa skladá z Dolného, Stredného a Horného hradu, ktoré boli stavané v smere zhora nadol a k jeho najzaujímavejším častiam patrí vojenská pevnosť Citadela, Kaplnka sv. Michala, podzemný tunel a expozícia dobových zbraní. Priestory hradu sú často využívané pre rozličné krátkodobé výstavy a hlavne cez letné víkendy sa v ňom organizujú nočné prehliadky a početné šermiarske, sokoliarske, historické a hudobné podujatia.
Chcem navštíviť Oravský hrad
Takzvané Oravské more vzniklo za účelom protipovodňovej obrany a na obce, ktoré sa jeho vybudovaním ocitli pod vodou, spomína Slanický ostrov. Ten stojí uprostred priehrady nad niekdajšou dedinou Slanica spolu s maliarskou a sochárskou expozíciou Oravskej galérie v kostolíku a preto ste už o ňom možno počuli aj pod prezývkami Ostrov umenia alebo Vtáčí ostrov. Všimnite si tu aj pomník slanického rodáka a kodifikátora spisovnej slovenčiny, Antona Bernoláka. Rekreácia v podobe kúpania, rybolovu a vodných športov je sústredená hlavne na juhu Oravskej priehrady v Slanickej osade, odkiaľ pravidelne premáva na ostrov výletná loď Slanica ponúkajúca príjemné vyhliadkové plavby.
Chcem navštíviť Oravskú priehradu
Skanzen na brehoch Studeného potoka v Brestovej pri Zuberci je reprezentatívnou ukážkou typickej podoby dedín oravského regiónu a pozostáva z viacerých tematicky odlišných sekcií. Dolnooravský rínok spomína na časy slovanského osídlenia, zatiaľčo Goralské lazy sa venujú drevorubačom a pastierom a Mlynica ako jej meno napovedá, mlynárom. Zamagurská ulica predvádza radovú výstavbu, krčma U Mlynára gastronómiu a remeslá sa vám predstavujú v dielňach kováča, rezbára či hrnčiara. Najväčším pokladom Múzea oravskej dediny je ale drevený kostol sv. Alžbety, ktorého niektoré časti sú staršie než 500 rokov. Počas leta vašu návštevu skanzenu v stredy spestria folklórne Ozveny tradícií a nedelňajšie Remeslá na dedine.
Chcem navštívit Múzeum oravskej dediny
Najväčší oravský aquapark ukrývajúci sa v pyramíde poskytuje rozľahlý multifunkčný bazén s tobogánmi, šmykľavkami, masážnymi tryskami aj divokou riekou. Spoločnosť mu robí detský bazén, 25 metrov dlhý plavecký bazén a exteriérový areál Fun park pozývajúci do lanového parku, na lezeckú stenu alebo k loptovým hrám na športoviskách. Najmenší si vychutnajú v Aquarelax Dolný Kubín aj detský kútik, zatiaľčo ich rodičia môžu relaxovať vo fínskej saune, počas masáží alebo vodného aerobiku v plaveckom bazéne. Návštevníci aquaparku môžu využiť tiež tunajšie fitness centrum Dynamic a reštauráciu Aquavia s letnou terasou.
Chcem navštíviť Aquarelax Dolný Kubín
Je všeobecne známym názorom, že Roháče sú tou najkrajšou časťou Západných Tatier a nielen preto by v itinerári správneho turistu mali mať svoje pevné miesto. Panorámy, ktoré nad Roháčškou dolinou vytvárajú štíty Ostrý Roháč, Plačlivé, Volovec, Baníkov a Smutné sedlo sú skutočne fotogenické a Roháčmi prechádzajú početné turistické trasy, z ktorých je obzvlášť obľúbený chodník vedúci k Roháčskym plesám a vodopádu. Priaznivcov zimných športov do pohoria láka aj lyžiarske stredisko Roháče - Spálená a celoročne návštevníkov upúta aj atmosféra typicky oravských obcí Zuberec, Habovka a Podbiel, ktoré sú súčasne hlavnými vstupnými bránami ku krásam a tajomstvám Roháčov.
Chcem navštíviť Roháče
Zo stanice Tanečník pri Oravskej Lesnej môžete nasadnúť na palubu motorovej lokomotívy Oravskej lesnej železnice a vydať sa tak na netradičnú cestu zaváňajúcu nostalgiou starých časov. Po troch kilometroch dlhej trase sa ocitnete v stanici Sedlo Beskýd, kde máte okrem pôsobivej vyhliadky k dispozícii aj goralskú drevenicu približujúcu život tejto komunity. O histórii samotnej železnice sa dá viac dozvedieť v stanici Tanečník, kde sa cesta aj končí a kde možno navštíviť lokomotívové depo, páviu voliéru a detské ihrisko. Zábavu zaručujú aj pestré akcie, či sa už zúčastníte Oravskej veselice (21. august 2016) alebo výuky priateľov vlakov pod názvom Staň sa železničiarom (13. - 14. september 2016).
Chcem navštíviť Oravskú lesnú železnicu
Vody tohto termálneho parku sú obohatené o sodík, vápnik, horčík, síru či železo a ich teplota sa pohybuje od 28 do 38 stupňov Celzia. Vychutnať si ich môžete v šestici relaxačných, športových, whirpool a detských bazénov. Súčasťou Meander parku Oravice je aquacentrum s toboganom, umelými vlnami, gejzírmi, chrličmi, saunami, masážami, príjemným aerosoľovým kúpeľom a ďalšími atrakciami. Sily si neskôr môžete doplniť v miestnej reštaurácii, bistre, bufete Radler alebo kaviarňach Aqua a Thermal. Deti do 15 rokov v deň svojich narodenín za vstup do termálov neplatia a v zime sa oplatí relax pri vode prepojiť s lyžovačkou v blízkom stredisku Skipark Oravice.
Chcem navštíviť Meander park Oravice
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry v malebnej podhorskej obci Podbiel predstavuje stavebníctvo charakteristické pre minulosť Strednej Oravy. Skupina 47 drevených zrubov so šindľovými strechami postavená pre potreby tunajších roľníkov a pastierov pochádza z prelomu 19. a 20. storočia, pričom niektoré z nich sú dodnes obývané a iné využívané pre účely cestovného ruchu. V blízkosti Bobrovej rali v Podbieli sa nachádza aj rímskokatolícky kostol a určite sa choďte pozrieť aj do Malého etnografického múzea, kde sa o vývoji obce a jej obyvateľoch dozviete mnohé užitočné informácie. Nenechajte si ujsť ani jubilejný 25. ročník Podbielanských folklórnych slávností, ktorý vás do Podbielu pozýva 3. júla 2016.
Chcem navštíviť Bobrovu raľu v Podbieli
V Dolnom Kubíne o kultúrne, umelecké a historické pamätihodnosti skutočne nie je núdza, natrafíte tu napríklad na Čaplovičou Bibliotéku, Florinov dom, idylický Kolonádový most aj kuriózne Binárne hodiny. Zároveň v ňom nájdete jednu z najväčších slovenských galérií, Oravskú galériu situovanú v priestoroch Župného domu. Zbierka galérie zahŕňa takmer 8500 umeleckých diel rozčlenených do stálych expozícií ako je Staré umenie 15. - 19. storočia, Ikony, Štefan Siváň - rezbár z Oravy, Tradičné ľudové umenie a Slovenské výtvarné umenie 20. storočia. Galéria sa využíva aj pre dočasné výstavy a pravidelne usporadúva tvorivé dielne a vystúpenia divadelníkov a hudobníkov.
Chcem navštíviť Oravskú galériu
Jedna z najznámejších technických pamiatok na Slovensku sídli v doline Studeného potoka na pomedzí územia obcí Podbiel a Nižná. Bývalá železná huta je známa aj pod menom Hámor a v prevádzke bola v rokoch 1836 - 1863, teda v čase, kedy dochádzalo k postupnej industrializácii Oravy. Hoci dnes leží Františkova huta čiastočne v ruinách, naďalej sa v nej zachovala pec vo výške dvanástich metrov, dúchadlová komora, vonkajšie múry a ďalšie časti, ktoré vám môžu byť povedomé aj z filmov režiséra Juraja Jakubiska, Nejasná správa o konci sveta a Tisícročná včela. Vždy v auguste sa priestor huty a jej okolie využíva pre poučné predvádzanie spôsobu tavenia železnej rudy v minulosti.
Chcem navštíviť Františkovu hutu