Termálne kúpalisko Patince
Už po celé stáročia sa okolie Patiniec vyznačuje prítomnosťou termálnych prameňov s pozitívnym účinkom na ľudské zdravie. Na tých vyrástlo v roku 1966 aj letné termálne kúpalisko v Patinciach. Odvtedy sa v ňom toho síce veľa zmenilo, z príjemného a teplého podnebia sa ale teší dodnes. Okúpať sa v termálnom kúpalisku Patince môžete v plaveckom, športovom a sedacom bazéne, zatiaľčo pre deti je pripravený malý a rekreačný bazén. Zábavu v kúpalisku zároveň dopraje jeho tobogánový svet pozostávajúci z dlhej Anakondy, prudkého Kamikadze a rodinnej superšmykľavky Family.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Patince nepatria k bežným destináciám zimných športov, ak by ste však počas svojho pobytu predsa len dostali chuť na lyžovačku, vyhovie vám 200 metrov dlhý vlek situovaný pri vzdialenejšej obci Čechy. V prípade dostatočného množstva snehu umožňuje aj večerné a bežecké lyžovanie, zatiaľčo zamŕzajúci rybník sa zvykne využívať pre korčuľovanie a hokej.
KAM S DEŤMI?
Zoberte vašich potomkov na prechádzku po okresnom meste Komárno, kde nielen na nich čakajú rozličné zaujímavosti hodné návštevy. Napríklad rozprávkové Nádvorie Európy, ktoré na jednom mieste združuje architektúru typickú pre viaceré európske štáty. Alebo majestátna pevnosť a opevnenie, kedysi najväčšie na území Rakúsko - Uhorska. Do dejín a folklóru mesta uvedie Podunajské múzeum, zatiaľčo mestská Obrazáreň je zameraná na prezentáciu maliarskeho umenia. Pozornosť sa v Komárne oplatí venovať aj Dôstojníckemu pavilónu, Zichyho palácu či budove Komárňanskej radnice.
V rámci komárňanského okresu by ste rozhodne nemali vynechať ani výlet k najstaršej slovenskej hvezdárni sídliacej v meste Hurbanovo. V roku 1871 ju založil dr. Mikuláš Konkoly - Thege a v súčasnosti umožňuje astronomické pozorovania oblohy, premietanie filmov s tematikou vesmíru aj poučenie o Slnečnej sústave a súhvezdiach na nebi. V neposlednom rade sa Slovenská ústredná hvezdáreň využíva pre potreby vedeckých konferencií, školských exkurzií a astronomických krúžkov.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Vypravte sa do okolia blízkej obce Iža, kde sa rozprestiera rímska pevnosť Kelemantia a zároveň pozostatky rímskeho vojenského tábora Brigetio, ktorý ako súčasť hranice Limes Romanus chránil ríšu pred nájazdmi germánskych barbarov. Tieto pamiatky pochádzajú z druhého storočia nášho letopočtu a dnes slúžia predovšetkým ako významné archeologické nálezisko a zároveň múzeum v prírode, ktorého časť je pôvodná a časť zrekonštruovaná podľa dobových zdrojov. O tom, načo slúžili jednotlivé stavby vám viac prezradia miestne informačné tabule.
Dvojica unikátnych pamiatok je skvelým tipom na výlet v okolí Patiniec, ktorý si užijú rodiny s deťmi aj náruživí rybári. Tunajší mlyn je jediným plávajúcim a lodným mlynom, ktorý sa zachoval na území Slovenska a v jeho priestoroch v súčasnosti funguje poučné Múzeum vodného mlynárstva. Zastrešený most postavený z dreva nad Malým Dunajom zas meria až 86 metrov, čím je najdlhším svojho druhu v rámci Európy.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Oblasť Podunajska je pre svoj nížinný terén a príjemné podnebie veľmi vhodná pre cykloturistiku, ktorú si nemenej užijú aj mladšie deti a rekreační cyklisti. Patincami napríklad prechádza Podunajská časť Dunajskej cyklistickej trasy, ktorá sa začína v Komárne. Odtiaľ sleduje tok rieky Dunaj, ktorému robí spoločnosť cez Patince a Mužľu až do Štúrova, kde sa táto nenáročná cyklotrasa končí.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V Patinciach popri termálnom kúpalisku poskytuje pestré a celoročne dostupné možnosti rekreácie a kúpania aj vychýrený Wellness hotel Patince. K jeho bazénovému svetu patrí veľký relaxačný bazén s viacerými vodnými atrakciami, detský bazén s toboganom a sedací relaxačný bazén. V saunovom svete zas objavíte fínsku, parnú a bylinkovú saunu, ako aj vírivý a ochladzovací bazén. V neposlednom rade môžete využiť aj služby odborníkov a vychutnať si príjemné masáže, zábaly a ďalšie procedúry.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V obci pôvodne stál kamenný kostolík vybudovaný podľa románskeho slohu v 13. storočí, neskôr bol ale viac krát upravovaný a obnovovaný, pričom zatiaľ poslednou rekonštrukciou si prešiel v roku 2002. Zároveň sa v Patinciach nachádza kaplnka Lurdská jaskyňa z roku 1933 a pomník venovaný obetiam prvej a druhej svetovej vojny, ktorý je súčasťou školského parku.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Technická pamiatka bola postavená v blízkosti hrádze v roku 1897, kde mala zabrániť záplavám spôsobovaným riekami Dunaj a Stará Žitava. Aj v súčasnosti sa parná prečerpávacia stanica zachovala v pôvodnom stave a možno si v nej tak všimnúť komín, čerpadlo, sklad uhlia a budovu s regulátormi a výpustami.