Aquapark Oravice
Len niekoľko kilometrov od Habovky natrafíte pri Vitanovej na lákavé kúpalisko Aquapark Oravice, ktorého teplejšie vody obsahujú rozličné minerály. Dajú sa v ňom využiť viaceré vonkajšie aj vnútorné bazény, napríklad relaxačné s masážnymi tryskami, detský so šmýkačkami či športový s umelými vlnami a plaveckou časťou. Kúpalisko prezývané aj Meander park Oravice ponúka taktiež fínsku saunu, tobogán, viaceré možnosti občerstvenia a detský kútik.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pri Habovke v smere do obce Podbiel sa nachádza lyžiarsky vlek Zástudnie vhodný predovšetkým pre menej skúsených lyžiarov a deti. Jeho trať meria približne 400 metrov a okolím prechádzajú tiež bežecké trate, ktoré vás privedú do strediska Roháče - Spálená pri chate Zverovka, kde fungujú dve lanovky, tri vleky a zjazdovky presahujúce dĺžku piatich kilometrov. Okrem toho lyžiari smerujú aj do strediska Janovky a Milotín pri Zuberci, v ktorom ich privíta viac než 7 km zjazdových tratí, osem vlekov a bežkárske trasy prepojené s biatlonovým areálom a strelnicou.
KAM S DEŤMI?
Nielen deti si nepochybne vychutnajú jazdu na horských minikárach bez motora, akú ponúka Skicentrum Uhliská v neďalekej Nižnej. Na štartovaciu čiaru sa spolu s minikárou pohodlne dostanete vlekom a potom si môžete nerušene vychutnávať spúšťanie sa dolu kopcom.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Vrch Skorušina s nadmorskou výškou 1314 metrov je najvyšším bodom priľahlých Skorušinských vrchov a na jeho vrchol sa dá formou nenáročného výletu prejsť z Habovky, Vitanovej či Trstenej. Dominantou Skorušiny je v poslednej dobe rozhľadňa z ocele postavená vo výške trinástich metrov, poskytujúca pôsobivý pohľad na Roháče, Oravské Beskydy a Oravskú Maguru. Po výstupe si môžete tiež odpočinúť na lavičkách alebo v prístrešku určenému turistom.
KAM NA TURISTIKU?
Habovka sa teší veľkej obľube u turistickej obce a niet sa čomu čudovať, slúži totiž ako štartovacia brána pre túry po čarovných Roháčoch, v rámci ktorých si môžete vybrať podľa ich obtiažnosti tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Najfotogenickejšou z nich je pravdepodobne trasa Okolo Roháčskych plies, ktorá od Ťatliakovho jazierka prechádza okolo šestice plies a vodopádu až na poľanu Adamcuľa. Pri rovnakom jazierku sa začína taktiež hrebeňovka míňajúca Tri Kopy, Baníkov a Baníkovské sedlo, ako aj prechod cez Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivô. S peknými výhľadmi sa v napokon spája aj náročnejší prechod cez Sivý vrch, ktorý vedie od Hutianskeho sedla a končí sa pri Zverovke.
V Habovke sa začínajú alebo ňou prechádzajú cyklotrasy rôznej dĺžky a náročnosti. Lákavý je napríklad okruh, ktorým sa cez Bory dostanete do Múzea oravskej dediny v Brestovej pri Zuberci, kde načriete do pokladov, tradícií a ľudovej kultúry Oravy. Dlhšie okruhy smerujú k Ťatliakovej chate, do Oravíc a Bobroveckej doliny, do Kvačian alebo Hornou Oravou cez Trstenú a Tvrdošín. V prípade, že hľadáte skutočnú výzvu pre vaše cyklistické schopnosti, zvoľte si vyše 200 km merajúcu trasu Okolo Tatier, v rámci ktorej prejdete nielen Oravu, ale aj Liptov, Tatry a časť Poľska okolo mesta Zakopane. V Habovke a Zuberci sa okrem toho s pravidelnosťou uskutočňuje akcia Podroháčska časovka spojená s využitím retro bicyklov.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Je pozoruhodné, že Habovka síce nie je veľká obec, počas roka sa v nej však organizuje množstvo pútavých podujatí, z ktorých niektoré sú absolútne jedinečné a nikde inde ich v podobnej podobe nezažijete. Máme na mysli predovšetkým majstrovstvá s medzinárodnou účasťou, súťaž podomácky vyrobených traktorov menom O Habovský Kardan pripadajúcu na koniec júla. Októbru naproti tomu dominuje folklórny festival Vidiečanova Habovka, zatiaľčo lokálne zvyky a tradície sa prezentujú v rámci augustového Dôrobku v Habovke. Popritom sa v lete organizuje tiež koncert miestnych hudobníkov zvaný Stará cesta či už spomenutá Podroháčska časovka.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Počiatky tunajšieho kostola sa viažu k roku 1787, kedy bola založená farnosť pre oblasť Habovky, Zuberca a Bieleho potoka. V roku 2011 vznikla z iniciatívy občanov Krížová cesta popri chodníku vedúcom na cintorín a v obci a jej blízkom okolí si okrem toho možno povšimnúť aj viaceré staršie kríže, nájdete ich napríklad v Blatnej doline, na Biednej, Stodolisku či v Lánovom potoku.
Kaplnka stojí v lokalite niekdajšieho cintorína od roku 1856 a na jej výstavbe sa podieľali viacerí miestni umelci a remeselníci, napríklad maliar Maximilán Raczkay, stolár Ignác Skupeny a rezbár Jozef Bielopotocký.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Táto oblasť špeciálne vybudovaná pre odpočinok v lone prírody sa vám otvára od miestnej časti Stodolisko - Kubáňovka pri Kobyľom potoku. Tvorí ju sedem samostatných častí, ktoré popri samotnej Oddychovej zóne nesú mená Kaskády, Na vstupe, Ružencové schody, V srdci, Slzy a Nádej.