Liptovská Mara
Necelé dva kilometre od Prosieku sa rozprestiera najväčšia vodná nádrž na území Slovenska, majestátna Liptovská Mara. Ponúka nielen možnosť kúpania, ale aj praktiky vodných športov, akými sú surfing, jachting, plavba na vodnom bicykli a člne. Zároveň sa pri brehoch Liptovského mora dá venovať rybolovu a rozličným zábavným činnostiam pre malých aj veľkých. Počas letnej sezóny si nezabudnite vychutnať vyhliadkovú plavbu po hladine nádrže a využiť početné možnosti prechádzok a cykloturistiky.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Jednu z najbližších možností lyžovačky v okolí Prosieku predstavuje stredisko Iľanovo - Košútovo nachádzajúce sa pri okresnom meste Liptovský Mikuláš. Nájdete v ňom 350 metrov dlhú zjazdovku strednej náročnosti, ktorá je umelo zasnežovaná a skvelo poslúži predovšetkým začiatočníkom a deťom. Popri zjazdovom lyžovaní sa možno v Podbrezinách venovať taktiež večernému lyžovaniu a doplniť si sily umožňuje miestna reštaurácia.
KAM S DEŤMI?
Prejdite sa od Liptovskej Mary ku kultúrnej pamiatke, múzeu v prírode a archeologickému nálezisku zároveň. To všetko je Havránok na vrchu Úložisko, ktorý kedysi obývali príslušníci keltského kmeňa Kotínov aj Slovania. Po týchto osídleniach boli zanechané viaceré stopy a dnes ich verejnosti prezentujú autentické zrekonštruované obytné, poľnohospodárske aj obranné stavby. Leto sa zároveň v Havránku pod správou Liptovského múzea v Ružomberku nesie v znamení lákavých podujatí pre celú rodinu.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Hlavným turistickým atraktívom obce je nepochybne 3,5 km dlhá krasová Prosiecka dolina vedúca v Chočských vrchoch od Svoradu po Prosiek. Má štatút národnej prírodnej rezervácie, preteká ňou potok Prosiečanka a býva považovaná za jednu z najkrajších slovenských dolín. Nájdete v nej viaceré tiesňavy a krasové útvary, známa je Prosiecka jaskyňa a Prosiecka dolina je tiež domovom krásneho vodopádu v lokalite Červené piesku. Náučný chodník po modrej turistickej značke vás od skalného prieseku Vráta prevedie celou dolinou až k lukám Svoradu, odkiaľ sa dá pokračovať po modrej alebo zelenej do Kvačianskej doliny. Zelená vás privedie tiež do sedla Pravnáč a dedinky Liptovská Anna.
Nakoľko prechod Prosieckou dolinou nie je fyzicky ani časovo príliš náročný, mnohí návštevníci ho prepoja s prechádzkou po nemenej krásnej Kvačianskej doline do príjemného celodenného výletu. Podobne ako jej susedka, aj táto dolina je krasového pôvodu, spadá do Chočských vrchov a jej územie je národnou prírodnou rezerváciou. Cez Kvačiansku dolinu tečie potôčik Kvačianka a jej hlavným pokladom je skupina troch mlynov v lokalite Oblazy. Unikátnu technickú pamiatku tvorí horný gejdošovský mlyn, dolný brunčiakovský mlyn s pílou a niekdajšia furmanská krčma. Do doliny sa dá zamieriť po prechode Prosieckej doliny z obce Veľké Borové, odkiaľ sledujete modrú a neskôr červenú značku až do Kvačian.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Jeden z najvyšších a najznámejších bodov Chočských vrchov meria 1372 metrov a z Prosieku sa k nemu dostanete, ak sa po prechádzke Prosieckou dolinou vydáte po zelenej značke. Popritom si v jeho svahoch môžete všimnúť početné krasové škraby a neskôr sa kochať pohľadom na Liptovskú kotlinu, vodnú nádrž Liptovská Mara, ako aj pohoria Roháče a Nízke Tatry.
Menej známy, avšak nemenej zaujímavý Pravnáč je taktiež súčasťou Chočských vrchov, v ktorých sa tiahne do nadmorskej výšky 1206 metrov. Túra od Prosieckej doliny prechádza cez vrch Lomné a spája sa s výraznejším prevýšením. Aj vrchol Pravnáča ponúka pekný pohľad na liptovský región a dovidíte z neho až do Tatier. Následne máte možnosť zostúpiť do obce Liptovská Anna známej vďaka pozostatkom stredovekého kostolíka sv. Anny.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Tradičná koliba sídliaca v Liptovskej Sielnici neďaleko Liptovskej Mary je počas pobytu v Prosieku skvelou možnosťou pre ochutnávku špecialít typických pre liptovskú kuchyňu. Sobotné večery v kolibe Gréta spríjemňuje živá ľudová muzika a lahodná grilovačka, na ktorú odporúčame nahlásiť sa vopred. Zároveň sa môžete zúčastniť aj niektorej z pravidelných ochutnávok sezónnych pokrmov a vín.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Najzachovalejšou pamiatkou Prosieku je rímskokatolícky kostol sv. Alžbety, ktorý bol najprv postavený ako gotická kaplnka v 14. storočí a do podoby kostola bol prevedený v roku 1827. Kedysi ste tu mohli obdivovať aj kaštieľ s prvkami renesančného a klasicistického slohu, ako aj kúriu datovanú do 19. storočia. V súčasnosti sú však obe stavby značne poškodené. Zároveň boli v okolí Prosieku a Prosieckej doliny objavené viaceré náleziská pravekých kultúr, dokazujúce, že osídlenie tejto oblasti siaha hlboko do minulosti.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Pri obci Veľké Borové, ktorou prejdete z Prosieckej doliny do Kvačianskej si rozhodne povšimnite bielu vežu s drevenou strechou. V jej interiéri sa nachádza poľovnícka izba a zvonica, pričom veža vám poslúži zároveň ako rozhľadňa s krásnym výhľadom na Chočské a Skorušinské vrchy a taktiež Roháče a iné pohoria v pozadí.