1. TERMÁLNE KÚPALISKO PODHÁJSKA
Veľkým unikátom tohto kúpaliska je voda pochádzajúca z geotermálneho prameňa, ktorý svojim zložením výrazne pripomína Mŕtve more. Termálne kúpalisko Podhájska v letnej sezóne disponuje desiatimi bazénmi, štyrmi tobogánmi, reštauráciou Jazmín a relaxačno - rekondičným komplexom so soláriom, saunou a hydromasážnou vaňou. Samostatným objektom kúpaliska je Welness centrum Aquamarín pozostávajúce z Bazénového a Vitálneho sveta. Prvý ponúka 5 interiérových a 4 exteriérové bazény, botanickú záhradu, vodný bar, detské ihrisko, slovenskú saunu a Kneippov kúpeľ. V druhom nájdete rozličné sauny, inhalácie, tepidárium, tropický tunel, morský kúpeľ či vodné peklo.
Chcem navštíviť termálne kúpalisko Podhájska
V Nitre sa vďaka početným zaujímavostiam len ťažko budete nudiť, či už dáte prednosť botanickej záhrade alebo Múzeu ľudovej architektúry a materiálnej kultúry s poľnou železnicou. Hlavné poklady mesta s dlhou históriou sú sústredené v Mestskej pamiatkovej rezervácii Nitra. Nitrianskemu hradu tu dominuje katedrála pozostávajúca z románskeho Kostola sv. Emerána, gotického Horného kostola a najnovšieho Dolného kostola. Lákavá je tiež povesťami opradená Vazilova veža, biskupský palác, archeologická expozícia Kazematy a priekopa využívaná ako amfiteáter. Za pozornosť stojí aj Kluchov palác, Župný dom, františkánsky kláštor a ďalšie nitrianske pamätihodnosti historického a náboženského charakteru.
Chcem navštíviť Mestskú pamiatkovú rezerváciu Nitra
Národná kultúrna pamiatka situovaná na okraji Topoľčianok pozostáva zo zámku, ktorého krídlo bolo pretvorené na kaštieľ v klasicistickom duchu, považovaný za najkrajšie prevedenie tohto architektonického slohu u nás. Kaštieľ funguje ako múzeum dobového nábytku, porcelánu, keramiky, obrazov a tisícok kníh zámockej knižnice. V kaštieli Topoľčianky sa kedysi zdržiavali príslušníci rodu Habsburgovcov aj československí politici vrátane prezidenta Tomáša G. Masaryka. Zo všetkých strán je kaštieľ obklopovaný malebným parkom vytvoreným podľa anglického vzoru, v ktorom sa nachádza aj skleník, poľovnícky zámoček a sochy jeleňa a diviaka z dielne sochára Alojza Štróbla.
Chcem navštíviť kaštieľ Topoľčianky
Najväčšie arborétum Strednej Európy je situované na pomedzí obcí Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou. Na jeho území natrafíte na viac než 2300 druhov drevín, z ktorých mnohé sú vzácne a pochádzajú z ďalekých oblastí ako je Severná Amerika či Východná Ázia. Rastie tu napríklad sekvojovec mamutí presahujúci výšku 30 metrov aj cenná bylina zimokvet včasný. Pokojné prostredie arboréta dotvára zámok pochádzajúci z 19. storočia a podujatia akými tento rok bude októbrová Farebná jeseň a novembrový Týždeň vedy a techniky. Za arborétum Mlyňany, udržiavanie chodníkov a chod tunajšej predajne nesie zodpovednosť Slovenská akadémia vied.
Chcem navštíviť arborétum Mlyňany
Nášho najväčšieho cicavca, zubra európskeho už bohužiaľ vo voľnej prírode nespozorujete, tomuto pôsobivému zvieraťu sa však môžete približíť v zubrej zvernici pri Topoľčiankach. Tu sa o zubrov starajú a chránia ich pracovníci Lesného závodu Topoľčianky a od založenia zvernice v roku 1958 sa v nej s úspechom podarilo odchovať vyše 120 zubrov, z ktorých mnohé žijú dnes v zoologických záhradách po celom svete. Zvernica nazývaná aj obora je jedinou svojho druhu u nás a najlepšie ju spoznáte z lesníckeho náučného chodníka, ktorý vás prevedie po dĺžke 2, 5 km okolo deviatich náučných tabúľ. Vždy o deviatej ráno a druhej poobede tu môžete byť tiež svedkami kŕmenia týchto zvierat, príbuzných bizóna amerického.
Chcem navštíviť Zubriu zvernicu pri Topoľčiankach
Thermalpark Nitrava, Thermal Kesov či Žabiakove kráľovstvo. Pod týmito všetkými menami ste sa už mohli dopočuť o čoraz populárnejšom kúpalisku nachádzajúcom sa v zelenej oblasti obce Poľný Kešov neďaleko Nitry. Vodné radovánky si v kúpalisku môžete vychutnať v troch vnútorných bazénoch Bazénovej haly, hypertermálnom bazéne a vo vonkajšom bazéne pri jazere. Všetky bazény sú vyplnené termálnou vodou s teplotami nad 30 stupňov Celzia a koncom roka by im mala robiť spoločnosť aj Tobogánová aréna so siedmymi tobogánmi a hlavnou Kesovskou raketou. Dovtedy môžete využiť Nápojový bar, wellness procedúry a početné možnosti športového vyžitia detí aj dospelých.
Chcem navštíviť Thermalpark Nitrava
Ruiny hradu Gýmeš zdobia kopec Dúň v pohorí Tribeč pri obci Jelenec v nitrianskom okrese a sú vám najlepšie prístupné zo susednej obce Kostoľany pod Tribečom. Hrad pochádza z 13. storočia a jeho majiteľmi boli po dlhú dobu členovia šľachtického rodu Forgáčovcov, pochovávaní v rodovej krypte pod miestnou kaplnkou. V súčasnosti sa hrad nachádza v ruinách so zachovanými pozostatkami múrov a jednotlivých budov. O jeho obnovu sa usiluje občianske združenie Castrum Ghymes a na hrade prebieha aj archeologický výskum. Prechádzka ku Gýmešu je časovo aj fyzicky nenáročná, povedie vás krásnou prírodou a malebne pôsobiaca zrúcanina sa vám odvďačí za návštevu početnými kvalitými zábermi.
Chcem navštíviť hrad Gýmeš
Romanticky pôsobiaci kaštieľ neoklasicistického vzoru sídli od 19. storočia v miestnej časti obce Beladice, Pustý Chotár. Patrí ku kultúrnym pamiatkam Slovenska a od roku 2007 v ňom funguje pôsobivá Prírodná galéria umeleckej keramiky, pokračujúca v tradícii medzinárodných keramických workshopov, ktoré sa v kaštieli konávali po predchádzajúce roky. Podobnú galériu v tak veľkom rozsahu inde na Slovensku nenájdete, nakoľko zahŕňa početné diela popredných slovenských, aj svetových umelcov a návštevníkom je prístupná voľne. Nemenej dôležitou súčasťou kaštieľa Beladice je jeho priľahlý park, ideálne miesto pre príjemnú prechádzku.
Chcem navštíviť Prírodnú galériu umeleckej keramiky v kaštieli Beladice
Od 13. storočia veľkolepý hrad, po začiatku 18. storočia už zrúcanina dominuje vrchu Skalka medzi Topoľčiankami a Skýcovom, v blízkosti obcí Hostie a Jedľové Kostoľany. Vďaka svojej vyvýšenej polohe kedysi hrad dozeral na poriadok obchodných ciest a aj teraz sa z neho turistom naskytuje dobrý výhľad na Tribeč a Pohronský Inovec. O rekonštrukciu Hrušovského hradu známeho aj pod menom Hrad Hrušov sa od roku 2004 aktívne zasadzuje občianske hnutie Leustach, ktoré v jeho priestoroch organizuje dobrovoľnícke práce, výskum a letné Hradné hry. Vďaka činnosti hnutia je hrad dobre dostupný a tiež vybavený ohniskom a viacerými informačnými tabuľami.
Chcem navštíviť Hrušovský hrad
V Ponitrí pri Topoľčiankach natrafíte aj na jeden z popredných svetových žrebčínov, v ktorom sa konajú podujatia spojené s koňmi a kde sú chované plemená slovenského plnokrvníka, lipicana, huculského a arabského koňa. Národný žrebčín návštevníkom umožňuje jazdu na koni a v koči, ako aj prehliadku jazdiarne a chovaných plemien. K žrebčínu patrí tiež Múzeum koní odbornejšie nazývané Hipologické múzeum, kde sa prostredníctvom dobových dokumentov a historických fotografií ponoríte do príbehu chovu koní a ich dostihových úspechov. Pre väčšiu prehľadnosť sa múzeum člení na pavilón športovej histórie, pavilón kočov, pavilón konských postrojov a pavilón dielní ako sú trebárs sedlárska či kováčska dielňa.
Chcem navštíviť Národný žrebčín a Hipologické múzeum Topoľčianky