Aquapark Oravice
Čoraz populárnejší aquapark s geotermálnou vodou nájdete v Oraviciach pri Vitanovej, kde ponúka bazény určené pre športové vyžitie, relax alebo detskú zábavu. Veľkej obľube sa teší tunajší tobogán a bazén s umelým vlnami, pričom rozličné možnosti stravovania a wellness sú v aquaparku Oravice samozrejmosťou.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pre lyžovačku v okolí Oravského Bieleho Potoka si možno zvoliť Ski centrum Uhliská situované pri obci Nižná v Skorušinských vrchoch. K jeho vybaveniu patria tri vleky a trate ľahkej a stredne ťažkej obtiažnosti označované ako hlavná, single, detská, vyhliadková a pretekárska. Ski centrum Uhliská okrem toho ponúka služby lyžiarskej a snowboardovej školy, požičovne športových potrieb a reštaurácie.
KAM S DEŤMI?
Zavítajte s deťmi do neďalekej idylickej obce Podbiel, v ktorej spoločne objavíte pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry Strednej Oravy, Bobrovu raľu. Pozostáva zo 47 drevených zrubov pokrytých šindľovými strechami, ktoré sú datované do počiatku 20. storočia. Výlet k Bobrovej rali môžete navyše spestriť návštevou Malého Podbielanského etnografického múzea.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Unikátna technická pamiatka učupená v doline Studeného potoka medzi obcami Nižná a Podbiel je skvelým cieľom pre príjemnú prechádzku obohatenú o nové poznatky. Tunajší Hámor na spracúvanie železa sa používal v rokoch 1836 - 1863 a aj v súčasnosti si možno všimnúť jeho 12 metrov vysokú pec, vonkajšie múry či dúchadlovú komoru. Nehovoriac o tom, že priestory Františkovej huty sa opakovane objavili aj vo filmoch, z ktorých možno spomenúť Tisícročnú včelu režiséra Juraja Jakubiska.
Z blízkej obce Nižná si môžete dopriať aj nenáročnú prechádzku na vrch Ostražica vysoký 767 metrov. Zatiaľčo v minulosti sa ňom rozprestieralo rozsiahle praveké hradisko, dnes na vchole objavíte dvojkríž, lavičky a ďalekohľad, s ktorým sa dá ešte lepšie kochať krásami tejto časti Oravy.
KAM NA TURISTIKU?
Práve pre svoju blízkosť k pohoriu Roháče v Západných Tatrách sa obec Oravský Biely Potok teší veľkej obľube nielen medzi slovenskými, ale aj zahraničnými turistami. Záleží pritom len na vašich časových možnostiach, fyzickej kondícii a preferenciách ktorú z početných turistických trás, ktoré pohorie križujú, si pre svoje dobrodružstvo zvolíte. Zatiaľčo do výšky nad Roháčskou dolinou sa vypínajú vrchy Bystrá, Baníkov, Volovec, Ostrý Roháč či Plačlivé, nemenej na návštevníka zapôsobí pohľad na skupinku Roháčskych plies a mohutný Roháčsky vodopád.
Oravský Biely Potok je situovaný priamo v prostredí tohto pohoria ležiaceho na sever od Západných Tatier. Poskytuje tak veľmi dobrý prístup k najvyššiemu štítu Skorušinských vrchov, Skorušine (1314 m n. m.). Stačí ak sa vyberiete po turistickom chodníku značenom červenou farbou a ocitnete sa na Skorušine, ktorej vrchol zdobí 13 metrov vysoká oceľová rozhľadňa.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Okolie obce sa oplatí spoznávať nielen prostredníctvom turistiky ale aj z bicykla. Môžete si napríklad vybrať vyše 20 km dlhú trasu vedúcu Roháčskou dolinou od Oravského Bieleho Potoka cez Habovku, Zuberec a Zverovku až do centra Roháčov pri Ťatliakovom jazierku. Ak by ste si chceli na chvíľu oddýchnuť od pedálovania, zamierte do skanzenu Múzeum oravskej dediny v Brestovej pri Zuberci. Oravským Bielym Potokom prechádza aj dlhší okruh, ktorý má svoj začiatok aj koniec v Podbieli a ktorý míňa tiež Habovku, Oravice, Vitanovú, Trstenú a Tvrdošín.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Rímskokatolícky farský kostol venovaný sv. Štefanovi, teda prvému uhorskému kráľovi je považovaný za najdôležitejšiu pamätihodnosť obce. Pozostáva z jednej lode a bol vybudovaný koncom 18. storočia v klasicistickom slohu, zatiaľčo v jeho interiéri vidieť stopy baroka. V blízkosti kostola sa taktiež nachádza farská budova, cintorín a niektoré z trinástich križov, registrovaných v katastri Oravského Bieleho Potoka.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V neposlednom rade sa môžete vybrať k dvojici skál týčiacich sa nad Podbielom, z ktorých sa ponúka krásny výhľad až do Roháčov. Biela skala sa v minulosti vyznačovala prítomnosťou ľudu lužických popolnicových polí a hovorí sa, že na nej kedysi stál aj templársky kláštor. Červená skala je naproti tomu známa ako nálezisko fosílí pravekých amonitov, teda morských ulitníkov.