Bojnice
Mesto pod zámkom
Bojnice sa nachádzajú v Hornonitrianskej kotline. Pod pohorím Malá Magura ich lemuje rieka Nitra. Mesto je výborným miestom na výlety s deťmi či už na víkend alebo aj dlhodobý pobyt. Mesto ponúka mnoho ubytovacích možností v hoteloch, penziónoch alebo privátoch.
Do Bojníc sa môžete jednoducho dostať autom prípadne vlakom či autobusom. Svojich návštevníkov mesto upúta najmä Bojnickým zámkom, kde je situované Slovenské národné múzeum. Tiež Bojnickými kúpeľmi, vystúpením šermiarskej skupiny Bojník alebo vystúpením Sokoliarov Aquilla.
Deti určite poteší návšteva ZOO Bojnice alebo Kúpaliska Čajka. Náročnejších návštevníkov bezpochyby zaujme soľná jaskyňa, centrum morskej mikroklímy, Aquacentrum hotel Kaskáda alebo Športcentrum Bojnice.
Dejiny mesta
Oblasť mesta bola osídlená od nepamäti. Prvé stopy osídlenia pochádzajú už z obdobia 65 000 rokov pred Kristom. Na hradnom travertínovom vŕšku vzniklo prvé hradisko už v období púchovskej kultúry pred 2000 rokmi. Od 9. storočia zaznamenávame nepretržité osídlenie dnešných Bojníc. Bojnický zámok a jeho podhradie sa spomína už v roku 1113 v Zoborských listinách a je to zároveň prvá písomná zmienka o meste. Mesto bolo v období stredoveku strediskom náboženského života Hornej Nitry. Až do roku 1872 môžeme hovoriť o Bojniciach ako o hospodárskom, administratívnom a vojennskom centre regiónu.
Kúpeľné mesto
Prvé zmienky o teplých prameňoch v Bojniciach pochádzajú už z 13. storočia. Liečivá voda z Bojníc vyviera z deviatych prameňov. Jedná sa o prírodnú, liečivú, hydrogén-uhličitanovo-síranovú, vápnikovo-horčíkovú hypotonickú akratotermu s teplotou od 28 - 52 ºC. Táto voda pochádza z hĺbok až jeden a pol kilometra. Lieči mnohé nervové choroby, choroby pohybového ústrojenstva, choroby obličiek a močových ciest a dokonca i choroby z povolania. Kúpele Bojnice vám ponúkajú mnohé príjemné procedúry ako soľný či bylinkový kúpeľ, sanárium, fínsku saunu a i fitness.
Bojnický zámok - história a duchovia
Dominanta mesta, národná kultúrna pamiatka Bojnický zámok je romantický zámok s gotickými a renesančnými základmi. Zámok je súčasťou Slovenského národného múzea. K zámku patrí i nádherný zámocký park, ktorý je bohatý na zaujímavé exempláre stromov. Najzaujímavejším kúskom parku je vyše sedemsto ročná lipa, ktorá je jeho dominantou. Jedná sa o najstarší strom na celom území Slovenska. Zámok je známi najmä vďaka svojmu Medzinárodnému festivalu duchov a strašidiel, ktorý sa koná z pravidla vždy v máji. Ak ste fanúšik duchov a dejín, tak Bojnický zámok je tým pravým miestom pre vás.
Bojnická zoologická záhrada
Bojnice sú mestom kúpeľov, strašidelného zámku a v neposlednom rade i Bojnickej Zoologickej záhrady. Ide o najstaršiu a najväčšiu zoo na Slovensku, ktorá funguje už od roku 1955. Bojnická Zoo je zoologickou záhradou všeobecného typu a teda sa nesústreďuje len na určité druhy. V roku 2011 mala zoo až 414 živočíšnych druhov v počte 2268 exemplárov. Na Slovensku len v Bojniciach môžete vidieť slony africké či antilopy bongo.
Mesto zábavy a poznania
Bojnice sú mestom, kde si každý príde na svoje. Milovníci dejín si okrem Bojnického zámku majú možnosť prezrieť i Múzeum praveku. Jedná sa o jediné múzeum svojho druhu na Slovensku. Bojnice sú najvýznemnejšou lokalitou neandrtálskeho človeka na území Slovenska, preto ak vás zaujíma pravek určite využite možnosť návštevy tohto múzea. Pokiaľ ste skôr za zábavu pri vode, nenechajte si ujsť možnosť zaplávať si na Plážovom kúpalisku Bojnice. Deti isto poteší návšteva Hornonitrianskeho banského skanzenu v Bani Cígeľ, s možnosťou povozenia sa na banskom vláčiku.
Zoologická záhrada Bojnice vznikla 1. januára 1955 ako prvá zoologická záhrada na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955.
ZOO Bojnice nájdete veľmi jednoducho podľa Bojnického zámku, ktorý je viditeľný z pomerne veľkej vzdialenosti. Nájdete tu približne 355 druhov zvierat. Hneď po vstupe uvidíte rôzne druhy vtákov napríklad sovy, v ďalších častiach ZOO je aj orol, sup a sokol. Prostredie bojnickej zoologickej záhrady spríjemňujú jazierka, na ktorých majú svoj domov labute a kačice.
Pre medvede je vyčlenený špeciálny priestor, návštevníci ich môžu sledovať spoza vysokých stien. Postupne sa dostanete do vrchnej časti ZOO, kde sú šelmy ako leopard, jaguár alebo rys. Vpravo za areálom medveďov je vivárium, kde sú umiestnené plazy a ryby.
V bojnickej ZOO je zrekonštruovaný presklený areál pre rôzne druhy opíc, napríklad orangutany alebo mačiaky. V ďalšej časti ZOO sa nachádza vtáctvo, pávy, plameniaky a papagáje. V prechádzke po ZOO môžete ďalej pokračovať obhliadkou zvierat ako sú zebry, ťavy a iné exotické zvieratká.
Deti aj dospelých návštevníkov určite zaujme vystúpenie vycvičených slonov. Návštevníci môžu navštíviť detskú ZOO a ísť priamo medzi poníky, somáriky, kozy a ovce. V tejto časti ZOO je pekný výhľad na Bojnický zámok, je tu vyčlenený priestor, kde sa môžete odfotografovať priamo s Bojnickým zámkom v pozadí. V samotnom areáli ZOO Bojnice sú tiež bufety s občerstvením, obchodíky so suvenírmi, ale aj detské ihrisko.
Pred vstupom do areálu zoologickej záhrady nájdete tiež veľa obchodíkov so suvenírmi a hračkami, reštauráciu, občerstvenie a detské ihrisko. Bojnická zoologická záhrada susedí s Bojnickým zámkom.
Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Stojí na travertínovej kope nad mestom Bojnice. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Pôvodne bol drevený, postupne v priebehu 13. storočia bol prebudovaný z kameňa.
Bojnický zámok je jedným z najromantickejších zámkov na Slovensku. Je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria. V súčasnosti je zámok súčasťou Slovenského národného múzea. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku a je prístupný verejnosti. V minulom storočí bola objavená pod zámkom jaskyňa.
Okrem zámockých expozícií čakajú každoročne na návštevníkov Bojnického zámku aj ďalšie atrakcie a prekvapenia. Najznámejší je Festival duchov a strašidiel, ktorý sa od roku 1994 koná každoročne na prelome mesiacov apríl a máj.
Okolo Bojnického zámku sa rozprestiera nádherný park. Pôvodne malo ísť o romantický park z rôznymi atrakciami. Park však nekončí múrom, ale sa voľne „rozplýva" formou alejí do priľahlej krajiny a medzi priľahlé domy. Park spolu so zámkom tvoria nádhernú scenériu. Rastie tu veľa rôznych exemplárov stromov a vzácna, približne sedemstoročná lipa pred vchodom do zámku. Táto lipa je pravdepodobne najstarší strom na Slovensku. Súčasťou zámockého parku je aj zoologická záhrada, v ktorej sa nachádzajú vzácne exempláre cudzokrajných živočíchov. Park pokračuje ďalej lesoparkom v Strážovských vrchoch.
Kúpele Bojnice sú výborným miestom, ktoré svojou polohou, klímou a zložením termálnych vôd vytvárajú vynikajúce podmienky pre liečebné procesy, regeneráciu a oddych svojich hostí.
Základom liečebných procedúr v Kúpeľoch Bojnice je prírodná, liečivá, hydrogén-uhličitanovo-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická akratoterma s teplotou od 28 - 52 ºC, ktorá vyviera z 9 prameňov s výdatnosťou 40 l/s z hĺbok 1200-1500 m. Akratoterma zlepšuje látkovú výmenu a imunologické reakcie v bunkách, funkčnosť tkanív, ich zásobovanie kyslíkom a tým celkový stav organizmu. Liečivá voda účinkuje pozitívne na vegetatívny nervový systém, predovšetkým jeho parasympatickú časť. Pomáha pri chorobách pohybového ústrojenstva a lieči aj nervové choroby.
Bazény:
Zelený bazén - teplota vody 34 ºC
Jánov kúpeľ - teplota vody 34 ºC
Vonkajší bazén Strand - teplota vody 32-36 ºC
Vonkajší bazén LD Mier - teplota vody 32-36 ºC
Veľký bazén LD Baník - teplota vody 33 ºC
Malý bazén LD Baník - teplota vody 40-41 ºC
WELLNESS - Saunový svet
Komplex sa nachádza pri liečebnom dome Mier v Relax centre.
Môžete tu využiť bohatú ponuku klasických masáží a reflexných masáží, ale aj masáž lávovými kameňmi, manuálnu lymfodrenáž, anticelulitídnu masáž, vákuovú masáž - bankovanie, thajskú masáž, antimigrenóznu masáž, športovú masáž. Môžete si vybrať taktiež soľný kúpeľ, bylinkový kúpeľ. Je tu sanárium, fitness a fínska sauna.
História kúpeľov
Prvá písomná správa o kúpeľoch Bojnice je z roku 1549. Opisujú sa ako vodné nádrže s rozličnou teplotou vody. V roku 1671 bolo v bojnických kúpeľoch päť bazénov pod spoločnou strechou. Najlepší kúpeľ je vybudovaný z kameňa, ostatné bazény sú z dreva, ale tiež vkusné a čisté.
Novodobý rozvoj kúpeľov začal v 30. rokoch 20. storočia, kedy bol majiteľom kúpeľov Ján Baťa. Štatút kúpeľného miesta získali Bojnice 17. 6. 1959. Odvtedy kúpeľnú starostlivosť poskytujeme nielen domácim pacientom, ale aj pacientom zo zahraničia.
Termálne kúpalisko Čajka leží v kúpeľnom mestečku Bojnice s peknou scenériou bojnického zámku. Plavecký 50 metrový bazén má teplotu 26 - 28 ºC, malý a veľký detský bazén má teplotu okolo 30 ºC. Dva tobogány a šmýkačka majú vlastný dojazdový bazénik. Termálne kúpalisko má kapacitu 1500 ľudí.
Stravovanie zabezpečujú bufety s rýchlym občerstvením. Možnosť aktívne si oddýchnuť ponúkajú ihriská, na ktorých si návštevníci môžu zahrať volejbal, futbal i obrí šach. Na skrátenie voľných chvíľ je pre deti určené detské ihrisko. V areáli sa nachádzajú aj šatne a úschovňa predmetov. Parkovanie je možné na parkovisku pri vstupe do kúpaliska.